Bochnia: kraina nie tylko soli

Nazwa tego miasta od wieków kojarzy się z solą. Nic w tym dziwnego. Bochnia to przecież wyjątkowa kopalnia soli, która zalicza się do najważniejszych atrakcji na terenie województwa małopolskiego. Błędem jest jednak zakładanie, iż tylko zabytkowa kopalnia zasługuje tu na uwagę turystów. Bochnia i jej okolice te ciekawy cel wycieczki dla miłośników historii, pięknej architektury i przyrody, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tej części kraju?

Z kart historii

Bochnia jest niezwykłym ośrodkiem miejskim, który może się pochwalić wspaniałą historią. To jedno z najstarszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Już w połowie XIII wieku cieszyła się Bochnia prawami miejskimi, a że kolejni władcy dbali o interesy tutejszych mieszczan, miasto to przez wieki mogło się pomyślnie rozwijać. Bliskość Krakowa miała ogromny wpływ na dzieje miasta, kojarzonego już w okresie średniowiecza z wydobyciem soli. Tutejsza kopalnia jest zresztą najstarszą w Europie żupą soli. Dawniej była ona źródłem ogromnych dochodów, dziś jest główną atrakcją turystyczną miasta. Główną, lecz nie jedyną! W Bochni z cennymi pamiątkami historycznymi możemy się przecież spotkać w wielu miejscach. Gdzie warto się wybrać w czasie wycieczki po tym mieście?

Bochnia i jej atrakcje: to trzeba zobaczyć!

Najstarsza kopalnia soli w Polsce bez wątpienia jest atrakcją turystyczną, której w czasie wycieczki po Bochni nie można pominąć. Ciekawa trasa turystyczna sprawia, że podróż podziemnymi korytarzami staje się wspaniałą przygodą i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii dla każdego zwiedzającego. Kto odwiedzi szyb Campi, ten będzie mógł odbyć wyjątkową podróż w czasie. To zasługa Osady Oraczy –niezwykłego parku archeologicznego, który pozwala w ciekawy sposób poznać najstarsze dzieje Bochni i tutejszej żupy. Wspaniałe atrakcje i cenne zabytki czekają też na turystów w centrum miasta. Pasjonatów sztuki sakralnej oczarować może tutejsza bazylika św. Mikołaja – gotycka budowla z XV wieku, znana m. in. z polichromii projektowanych przez Jana Matejkę. Kusi też dawny klasztor dominikanów, w którego murach obecnie mieści się muzeum im. profesora Fischera. Jego zwiedzenie będzie wspaniałą przygodą – szczególnie dla miłośników sztuki. A co z miłośnikami przyrody? Ich Bochnia może oczarować niezwykłą wystawą, w której główną rolę odgrywają motyle. Ta imponująca kolekcja zachwyca nie tylko turystów-przyrodników, ale i tych, którzy stawiają na oryginalne i niepowtarzalne atrakcje.

Spacerkiem przez Bochnię: co warto zobaczyć w tym mieście?

Okoliczne atrakcje: gdzie warto się wybrać z Bochni?

Kto znajdzie w Bochni tanie noclegi i zdecyduje się tu spędzić nieco więcej czasu, ten również nudzić się nie będzie. Bochnia może okazać się doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki po terenie Pogórza Wiśnickiego. Jednym z ważniejszych zabytków w okolicy jest zamek w Nowym Wiśniczu oraz sąsiadujący z nim dwór Koryznówka – miejsce znane dzięki wizytom Jana Matejki w tej okolicy. Dziś w drewnianym dworku mieści się zresztą muzeum, które ma o tej ważnej postaci przypominać. W czasie wycieczki po okolicy Bochni warto też zajrzeć do Lipnicy Murowanej, w której znajduje się ciekawy zabytek z listy UNESCO. To drewniany kościół św. Leonarda, który jest cennym zabytkiem z końca XV stulecia.

Niezwykłe atrakcje turystyczne oraz łatwość, z jaką na terenie Bochni można znaleźć tanie noclegi, skutkują rosnącym zainteresowaniem turystów tym miastem. Wycieczki po Bochni oraz jej najbliższej okolicy w istocie mogą się okazać dla każdego turysty wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w jego pamięci.