Program Strategiczny: Inwestycje drogowe w latach 2026-2030 na sumę 90 mln zł

W latach 2026-2030 kwota przekraczająca 90 milionów złotych zostanie skierowana do samorządów w obszarze Oświęcimia. Te samorządy są beneficjentami Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR), jak to zostało ogłoszone we wtorek przez Krzysztofa Jana Klęczara, wojewodę małopolskiego. Szczególnym obszarem inwestycji będą drogi.

Podczas wtorkowego spotkania, wojewoda Klęczar poinformował, że rząd zamierza przeznaczyć 90 milionów złotych dla beneficjentów OSPR jako część planowanej siódmej edycji na lata 2026-2030. „Te fundusze pozwolą na realizację istotnych inwestycji, które będą miały znaczący wpływ na rozwój regionu”, oznajmił Klęczar.

Spotkanie odbyło się we wtorek w starostwie oświęcimskim, gdzie wojewoda Klęczar spotkał się z przedstawicielami beneficjentów – gminy, miasta i powiatu Oświęcim, a także reprezentantami Chełmka i Brzeszcz oraz małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W trakcie spotkania, Klęczar ujawnił, że zostały ustalone priorytety dla funduszy z OSPR. „Głównie będą to inwestycje drogowe o strategicznym znaczeniu, znajdujące się w pobliżu miejsc pamięci na terenie powiatu oświęcimskiego”, wyjaśnił wojewoda.

Wojewoda Klęczar podkreślił również, że prace nad precyzyjnym wytyczeniem listy inwestycji są nadal w toku. „Samorządy oświęcimskie przygotowały konkretne zadania drogowe. Małopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich wnioskuje o zadania drogowe, które są położone bezpośrednio obok byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Gminy Chełmek i Brzeszcze opracowały projekty, które mają na celu usprawnienie obsługi turystów odwiedzających byłe obozy Auschwitz i jego filie”, stwierdził.