Znaczny wzrost odwiedzin Muzeum Auschwitz – powrót do normalności po pandemii

Rok 2023 przyniósł znaczne zwiększenie liczby osób odwiedzających Muzeum Auschwitz, jak poinformował przedstawiciel prasowy muzeum, Paweł Sawicki. Obserwując rosnącą liczbę zwiedzających, która przekroczyła 1,67 miliona w ostatnim roku, instytucja widzi zachęcające oznaki powrotu do stanu sprzed pandemii. Ta liczba reprezentuje 41 procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

W kontekście porównań rocznych, w 2022 roku Miejsce Pamięci Auschwitz odnotowało 1,18 miliona odwiedzających. Większość gości w 2023 roku pochodziła z Polski, ale również odnotowano znaczący udział turystów z innych krajów. Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy, Francja, Słowacja i Niderlandy znajdowały się na czele listy krajów, skąd przybyli zwiedzający.

Większość rezerwacji dokonywano przez oficjalną stronę muzeum. Niektórzy z odwiedzających wybierali opcję „pay what you want”, co pozwoliło na finansowe wsparcie misji Muzeum. Aktualnie placówka dysponuje zespołem 324 przewodników, którzy prowadzą zwiedzanie w 20 językach.

Dyrektor muzeum, Piotr Cywiński, podkreśla, że pamięć o tragicznych zdarzeniach, które miały miejsce w Auschwitz, jest nie tylko istotnym elementem ochrony świata przed negatywnym wpływem ideologii nienawiści i uprzedzeń. Wskazuje również na rolę muzeum w kształtowaniu moralnej odpowiedzialności społeczeństwa. Szczególnie ważne jest dla niego to, że niemal 90 procent gości zdobywa nową wiedzę historyczną pod opieką edukatorów muzeum.