Spacerkiem przez Bochnię: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z ciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Małopolska. Kto zajrzy na jej teren, ten z pewnością żałować nie będzie. Bochnia zachwyca, a miejscowe atrakcje sprawiają, że wycieczka po jej terenie dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Co warto zobaczyć w trakcie takiej wyprawy?

Bochnia na mapie Polski

Bochnia może się pochwalić atrakcyjnym położeniem i bliskością tak ważnych ośrodków miejskich, jak Kraków oraz Tarnów. Wielkim walorem tego miasta jest też położenie na pograniczu Karpat oraz Kotliny Sandomierskiej. I choć dla wielu z nas Bochnia jest przede wszystkim ośrodkiem przemysłowym, z miasta tego bez przeszkód można urządzać wycieczki w rejon Puszczy Niepołomickiej.

Z kart historii

Bochnia to ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Już w połowie XIII wieku na wielką skalę wydobywano tu sól kamienną, dzięki czemu mogło się tu rozwinąć miasto, znane początkowo jako Solna Góra. Bliskość szlaków handlowych oraz przywileje, nadawane m. in. przez Władysława Łokietka oraz Kazimierza Wielkiego, pomogły Bochni rozwinąć się w ważne miasto i ośrodek gospodarczy o ogromnym znaczeniu. I choć w XVI/XVII wieku miasto zaczęło podupadać, do dziś można na jego terenie ujrzeć wiele wspaniałych zabytków. Każdy z nich przypomina o czasach świetności Bochni. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Na jakie atrakcje powinniśmy tu zwrócić szczególną uwagę?

Bochnia: kraina nie tylko soli

Bochnia i jej atrakcje

Zabytków, na które w trakcie wycieczki po Bochni warto zwrócić uwagę, jest sporo. Z pewnością atrakcją najważniejszą są tu podziemne korytarze zabytkowej kopalni oraz takie pamiątki górnicze, jak szyb „Regis”. Miasto może się też pochwalić historycznym układem urbanistycznym oraz pięknymi kamieniczkami mieszczańskimi. Cennym zabytkiem jest też dawny klasztor dominikański, którego zabudowania służą dziś jako siedziba Muzeum Regionalnego. Na miłośników architektury sakralnej z olei czeka w Bochni ciekawy zabytek sztuki gotyckiej. To kościół św. Mikołaja, wzniesiony w XV wieku w miejscu poprzedniej świątyni.

Bochnia to ciekawe miasto, w którym nudzić się nie można. Doskonale rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas ma szansę spędzić tu więcej czasu, dokładniej poznając zabytki tego miasta oraz atrakcje, które czekają w jego najbliższej okolicy.