Top 5: najpiękniejsze zamki w rejonie Tarnowa

Wspaniałe zamki to wyjątkowa kolekcja zabytków, z których Małopolska może być dumna. Gdzie warto się wybrać, by móc na własne oczy zobaczyć najciekawsze atrakcje tego typu? Miłośnikom historii i pasjonatom zamków wielu niezapomnianych wrażeń dostarczą wycieczki w rejonie Tarnowa. Jakim zabytkom warto się dokładniej przyjrzeć w tej części Małopolski?

Miejsce 5. Tropsztyn

Zamek Tropsztyn, a raczej jego ruiny, to niezwykle malownicza budowla, która od wieków dumnie znosi się nad doliną Dunajca. Kto postanowi zwiedzić ten zamek, ten będzie mógł na własne oczy zobaczyć jedno z tych miejsc, z którymi wiąże się legenda o skarbie Inków. Co można tu zobaczyć? Zamkowa wieża, lochy i komnaty – oto atrakcje, które w okresie wakacji są udostępniane turystom zainteresowanym poznaniem tego miejsca.

Miejsce 4. Dębno

W Dębnie czeka na turystów nie lada atrakcja – rezydencja obronna, będąca ciekawym przykładem późnogotyckiej architektury. Ten zabytek z końca XV wieku wciąż zachwyca, a jako miejsce wielu imprez o charakterze historycznym, staje się miejscem popularnym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z całej Polski. Międzynarodowy Turniej Rycerski w Dębnie to impreza doskonale znana, dzięki której tutejszy zamek stał się jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie tej części Małopolski.

Miejsce 3. Czchów

Ruiny zamku w Czchowie mogą się pochwalić pięknym otoczeniem. Ten zamek jest przecież jednym z ciekawszych zabytków w dolinie Dunajca, a piękna sceneria i bliskość Jeziora Czchowskiego sprawiają, że prezentuje się on wspaniale. Zamkowa wieża, pochodząca z XIII wieku, już dawno stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie tej części Pogórza, a możliwość jej zwiedzenia sprawia, że do Czchowa turyści zaglądają coraz chętniej.

Miejsce 2. Nowy Wiśnicz

W Nowym Wiśniczu można zobaczyć jedną z najciekawszych rezydencji magnackich na terenie Małopolski. Do dziś zamek ten zachwyca swymi bastionowymi fortyfikacjami oraz zabytkami, które można podziwiać w jego wnętrzu. Zabytek ten pełni dziś przecież bardzo ważną rolę, a w jego murach mieści się oddział Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Miejsce 1: Zamek w Tarnowie

Wycieczki po Tarnowie to wyjątkowa lekcja historii. Kto chce lepiej poznać dzieje tego miasta, ten jego zwiedzanie powinien rozpocząć nie na rynku, lecz na Górze św. Marcina. To właśnie tu zbudowana została rezydencja hetmana Jana Tarnowskiego – człowieka, który w dziejach Tarnowa odegrał wyjątkowo ważną rolę. I choć dziś można tylko zobaczyć nieliczne pamiątki po tym zamku, dla miłośników historii wzgórze zamkowe jest miejscem wyjątkowo ważnym. Warto też zajrzeć tu ze względu na piękne widoki, jakie rozciągają się ze szczytu Góry św. Marcina. Są one kolejną atrakcją i ciekawym wprowadzeniem do wycieczki po terenie tarnowskiej starówki.

W rejonie Tarnowa na brak ciekawych zabytków nie można narzekać. Zamki, które skupiły się w pobliżu tego miasta, to wspaniałe atrakcje o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Kto w czasie wycieczki po terenie Małopolski poświęci im nieco więcej uwagi, ten z pewnością nie będzie tego żałować. Wszak te obiekty mają wyjątkową moc, a swym pięknem mogą oczarować każdego.