Śladami historii przez Kraków: Fabryka Oskara Schindlera

Na terenie Krakowa nie brak miejsc, które przypominają nam o długiej i burzliwej historii tego miasta. Kto chce lepiej poznać dzieje II wojny światowej, kto chce poznać losy krakowskich Żydów, ten w czasie historycznej wycieczki po tym mieście koniecznie powinien zajrzeć na teren dzielnicy o nazwie Podgórze. Wśród cennych zabytków, jakimi może się tu pochwalić Kraków, znajduje się słynna Fabryka Oskara Schindlera. Dlaczego to miejsce cieszy się tak wielką popularnością wśród zwiedzających?

Fabryka Oskara Schindlera i jej dzieje

Fabryka Schindlera to ważny punkt w programie każdej wycieczki śladem krakowskich Żydów oraz cenny zabytek techniki, któremu miłośnicy industrialnych obiektów tak chętnie poświęcają swój czas. Początkowo ten zakład pracy znany był jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord sp. z o. o.”, która powstała w 1937 roku. W czasie II wojny światowej fabryką tą zarządzał Oskar Schindler, a sam zakład stał się miejscem pracy dla więźniów z obozu koncentracyjnego Płaszów.

Lista Schindlera

Oskar Schindler bez wątpienia jest jedną z tych postaci, które mogą zafascynować miłośników historii i badaczy II wojny światowej. Niemiecki przedsiębiorca, znany jako członek NSDAP oraz fabrykant wspierający swymi wyrobami niemiecką armię, trafił do podręczników historii jako jeden z tych, którzy aktywnie ratowali skazanych na zagładę Żydów. W jaki sposób? Po pierwsze – zatajając wiek więźniów zatrudnionych w fabryce, zapewniając im godne warunki pracy, dobre wyżywienie oraz ochronę przed biciem. Po drugie – tworząc słynną „Listę Schindlera”, o której tak ciekawie opowiedział film Stevena Spielberga. Na liście tej znalazło się 1100 nazwisk Żydów, których przedsiębiorca wykupił z rąk hitlerowców w 1944 roku i przeniósł do swej nowej fabryki w Sudetach. Uratował ich w ten sposób przed pewną śmiercią, gdyż w związku z informacjami o coraz większych postępach Armii Czerwonej zapadła decyzja, na podstawie której Żydzi z krakowskiego getta mieli zostać możliwie jak najszybciej zlikwidowani.

Krakowskie judaika – to trzeba zobaczyć!

Fabryka Schindlera to jedno z tych miejsc, w których każdy z nas może stanąć oko w oko z wielką historią. To miejsce, które przypomina o człowieczeństwie oraz o bohaterze, który nawet w nieludzkich czasach potrafił wykazać się ludzkimi odruchami.