Program profilaktyki raka piersi w Małopolsce: Mammobusy na drogach regionu

W październiku, znanym również jako miesiąc podnoszenia świadomości na temat raka piersi, mammobusy będą aktywnie przemierzały Małopolskę. Plany zakładają 92 wizyty tych mobilnych jednostek diagnostycznych na terenie regionu. Program jest skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które chcą skorzystać z badań, muszą jednak wcześniej zapisać się na nie telefonicznie.

Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie poinformował, że od początku roku z programu profilaktyki raka piersi skorzystało ponad 51 tysięcy małopolskich kobiet. Blisko 29 tysięcy z nich przeszło badanie mammograficzne w mammobusach. Po pogłębionej diagnostyce okazało się, że z nowotworem raka piersi zmaga się 61 pacjentek spośród 2 tysięcy 815 skierowanych na dodatkowe badania.

NFZ zaprasza na spotkanie z Amazonkami, które odbędzie się 11 października w siedzibie funduszu przy ulicy Wadowickiej 8W w Krakowie. W godzinach od 12 do 14 będzie można porozmawiać z tymi niezwykłymi kobietami.

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor krakowskiego NFZ, podkreśla, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe – „Program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ umożliwia regularną kontrolę piersi. W tym roku skorzystało z niego ponad 51 tys. Małopolanek. Jestem jedną z nich” – mówi, przypominając, że o profilaktyce należy myśleć cały rok, a nie tylko podczas określonych akcji.

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów u Polek. W 2020 roku chorobę tę zdiagnozowano u prawie 18 tysięcy kobiet w naszym kraju, a blisko 7 tysięcy z nich straciło życie.

Program profilaktyki jest dostępny dla pań między 50 a 69 rokiem życia, które nie przeszły mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub mają pisemne wskazanie do powtórnego badania ze względu na czynniki ryzyka. Ministerstwo Zdrowia zapowiada rozszerzenie programu od listopada, który będzie obejmował kobiety w wieku 45-74 lata.