Małopolska i jej przyrodnicze skarby: Puszcza Niepołomicka

Jest jednym z najwspanialszych kompleksów leśnych, jakimi może się pochwalić Małopolska, oraz atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego turysty – przyrodnika. Co warto wiedzieć na temat tak wielkiej atrakcji, jaką jest Puszcza Niepołomicka?

Z kart historii

Choć dla wielu turystów Puszcza Niepołomicka to przede wszystkim atrakcje o charakterze przyrodniczym, warto zapoznać się z historią tego miejsca. Puszcza Niepołomicka, niegdyś tak trudna do pokonania, była przed wiekami częścią potężnego kompleksu leśnego, który dochodził aż do doliny Sanu. Bliskość Krakowa sprawiła, że puszczą tą już w XIII wieku zainteresowali się polscy władcy. Aż do XVIII stulecia była ona dla nich miejscem wielkich polowań, w organizacji których miało pomóc wzniesienie królewskiej rezydencji oraz założenie przy niej niewielkiej osady o nazwie Niepołomice. Przez wieki puszcza była też cennym źródłem drewna, choć starano się nią gospodarować w rozsądny sposób. Sytuacja zmieniła się w okresie zaborów. Austriacy wycięli tu wiele starych drzew, których miejsce zajęły lasy sosnowe. Wielkie straty przyniósł też puszczy okres okupacji i leśna gospodarka prowadzona przez Niemców. W czasie II wojny Puszcza Niepołomicka była też świadkiem wielu ważnych i tragicznych wydarzeń. W tym pięknym lesie stoczono przecież niejedną potyczkę, była też puszcza świadkiem wielu masowych egzekucji. Co dziś można zobaczyć w tym miejscu?

Bogactwo świata fauny i flory

Dziś Puszcza Niepołomicka, pełna ciekawych tras dydaktycznych i rezerwatów przyrody, jest miejscem wymarzonym dla tych, którzy w czasie pieszej wycieczki chcą zdobyć wiele ciekawych informacji na temat małopolskiej fauny i flory. Bory, olsy oraz lasy liściaste, osuszone starorzecza oraz torfowiska ze stanowiskami brzozy niskiej – oto wybrane atrakcje, jakimi Puszcza Niepołomicka może oczarować turystów – przyrodników. W czasie wycieczki po puszczy można nacieszyć się też widokiem bagna zwyczajnego oraz spotkać z tak ciekawymi gatunkami roślin górskich, jak gęsiówka Hallera czy przetacznik górski. Nie brak tu również rzadkich gatunków zwierząt, takich jak gadożer zwyczajny czy puszczyk uralski. Sarni, dziki, wilki i łosie, rzekotka oraz żaba moczarowa – oto kolejne skarby przyrody, z jakimi można się spotkać w czasie wędrówek po leśnych szlakach.

Rezerwaty przyrody i ich bogactwo

Najcenniejsze fragmenty Puszczy Niepołomickiej objęte zostały ochroną jako rezerwaty przyrody. Jest ich sześć, a każdy z nich może się pochwalić niezwykłymi skarbami. Największym rezerwatem na terenie puszczy jest rezerwat Gibiel, który jest idealnym celem wycieczki dla tych przyrodników, którzy chcą poczuć klimat pierwotnej puszczy. Drzewostanem, liczącym sobie około 200 lat, może się pochwalić rezerwat Lipówka, z kolei dumą rezerwatu Koło jest starodrzew grabowy. Wielką ciekawostką jest tu również rezerwat Wiślisko Kobyle, na terenie którego można obserwować ciekawą roślinność wodną.

Małopolskie skarby: Alwernia

Puszcza Niepołomicka to wyjątkowy punkt na mapie Małopolski. Ten wyjątkowy kompleks leśny będzie ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika przyrody oraz dla tych, którzy chcą się nacieszyć aktywnym wypoczynkiem w pięknym otoczeniu.