Wieliczka – niezwykłe miasto i jego atrakcje

Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi zachwyca Małopolska, oraz wspaniałym celem wycieczki dla tych, których fascynuje historia. Wieliczka ma się czym pochwalić, a pamiątek związanych z dziejami tego miasta zachowało się sporo. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Jakie atrakcje na terenie Wieliczki zasługują na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii

Wieliczka z pewnością zasługuje na uwagę, a dzieje tego miasta zrobią wrażenie na każdym miłośniku historii. Już w 1289 roku Wieliczka otrzymała prawa miejskie, a dzięki kopalni soli, była jednym z najbogatszym miast na terenie Małopolski. Już na przełomie XIII i XIV wieku powstawały tu szyby oraz inne obiekty związane z kopalnią. Dziś są one ważnymi atrakcjami, dzięki którym do Wieliczki tak chętnie zaglądają wycieczki z różnych zakątków świata.

Podziemne atrakcje

To, co najciekawsze na terenie Wieliczki, znajduje się pod ziemią. Trasa turystyczna, dzięki której można poznać dzieje kopalni soli, to największy walor turystyczny tego miasta. Od 1978 roku kopalnia ta znajduje się na liście UNESCO, dzięki czemu przyciąga do Wieliczki wiele grup z odległych zakątków świata. W trakcie spaceru po podziemnym królestwie, zobaczyć można aż 20 solnych komnat oraz pospacerować korytarzami, których długość wynosi ponad 3 km. Najważniejszą atrakcją jest tu podziemna kaplica św. Kingi – miejsce, które stało się wizytówką zabytkowej kopalni i najważniejszym punktem podziemnej trasy turystycznej.

Bochnia – niezwykłe miasto pełne skarbów

Co jeszcze warto zobaczyć?

Zabytkowa kopalnia soli to cenny skarb, jednak nie tylko jej warto poświęcić swą uwagę w trakcie wizyty w Wieliczce. Zachwyca Zamek Żupny, czyli siedziba zarządców kopalni, służąca dziś jako siedziba Muzeum Żup Krakowskich. Innym zabytkiem, któremu warto się przyjrzeć, jest kościół parafialny z przełomu XVII i XVIII wieku. Klasztor Reformatów, Górny Rynek otoczony zabytkowymi kamieniczkami – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Wieliczka staje się miastem niezwykle ciekawym dla turystów.

Wieliczka to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego z nas. Cenne pamiątki z dawnych czasów, skarby architektury oraz podziemne atrakcje – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto.