Małopolskie skarby: Alwernia

To jedno z ciekawszych miast na terenie powiatu chrzanowskiego, do którego turyści zaglądają dość chętnie. Alwernia może się pochwalić piękną okolicą oraz zabytkami, obok których trudno jest przejść obojętnie. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Z kart historii – Alwernia i jej dzieje

Historia Alwerni zaczyna się dość późno, bo dopiero w XVIII wieku. To w tym czasie na gruntach należących do wsi Poręba-Żegoty powstaje miasto, którego zalążkiem stała się przyklasztorna osada. Sam klasztor Bernardynów powstał w początkach XVII wieku, a istniejąca przy nim osada miała zajmować się tylko i wyłącznie obsługą pielgrzymów. Pod koniec XVIII wieku Alwernia stała się jednak ważnym ośrodkiem miejskim, znanym z organizacji licznych jarmarków. Współczesna Alwernia to ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii, cennych zabytków oraz jurajskich krajobrazów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasteczka?

Alwernia i jej atrakcje

Alwernia do dziś może się pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym oraz małomiasteczkową zabudową. Z pewnością warto wybrać się na tutejszy rynek, przy którem stoją drewniane domy podcieniowe. Nie brak wśród nich obiektów, które mogą się pochwalić XVIII-wiecznym charakterem. Dumą Alwerni jest też najstarsze w Polsce Muzeum Pożarnictwa. Placówka ta została założona w 1953 roku. Dziś może się ona pochwalić imponującą kolekcją powozów i samochodów strażackich, mundurów, hełmów oraz sprzętów, z jakich korzystali strażacy w trakcie walki z ogniem. Alwernia to również ciekawy zabytek sztuki sakralnej. Zespół klasztorny Bernardynów, założony w początkach XVII wieku z woli Krzysztofa Korycińskiego, to nie tylko miejsce, przy którym zaczęła się historia miasteczka. To atrakcja, której z pewnością warto poświęcić swój czas. W skład zespołu wchodzi budynek klasztorny oraz barokowy kościół Stygmatów św. Franciszka, do którego w XVIII wieku dostawiono kilka kaplic. W kościelnym wnętrzu dominuje rokokowe wyposażenie, nie brak tu jednak dzieł sztuki o starszym rodowodzie. Dumą tego miejsca jest obraz Ecce Homo, pochodzący z odległego Konstantynopola.

Małopolska i jej przyrodnicze skarby: Puszcza Niepołomicka

Co warto zobaczyć w okolicy Alwerni?

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Alwerni, ten będzie mógł poświecić więcej uwagi tym atrakcjom, które czekają w najbliższej okolicy tego miasteczka. Jest ich sporo, zatem w tej części Małopolski każdy z nas będzie mógł spędzić czas zgodnie ze swoimi preferencjami. Dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie, idealnym kierunkiem wycieczki staną się jurajskie dolinki. Nie brak ich w rejonie Alwerni, a każda z nich ma niepowtarzalny charakter. Dla miłośników pieszych wędrówek i przyrodniczych skarbów, kuszącym celem wypraw stanie się pobliski Tenczyński Park Krajobrazowy. Historyków i miłośników sztuki ludowej oczarują z kolei takie atrakcje, jak Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, a także wznoszący się nad tym skansenem zamek Lipowiec – dawna rezydencja biskupów krakowskich, którą przystosowano do potrzeb zainteresowanych tym obiektem turystów.

Alwernia i jej najbliższe okolice to ciekawy kierunek wycieczki dla przyrodników, historyków oraz miłośników aktywnego wypoczynku. Tu Małopolska prezentuje się wyjątkowo pięknie, a wśród różnorodnych ofert spędzenia tutaj wolnego czasu, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.