W jakich przypadkach warto stosować bieżnię wodną dla psów?

Wodna bieżnia dla psów to aparatura, która umożliwia nie tylko prowadzenie ćwiczeń terapeutycznych i rehabilitacji, ale także bezpiecznego oraz efektywnego treningu dla psów zdrowych, które są przygotowywane np. do startu w zawodach.

Bieżnia wodna dla psa – dla czworonogów aktywnych

Zalet płynących z wykorzystania wodnej bieżni nie brak – zaczynając od wzmacniania mięśni, a na łagodzeniu dolegliwości bólowych kończąc. Warto wiedzieć, że jednak nie każdy zwierzak może skorzystać z podobnej aparatury. Kiedy zatem bieżnia wodna dla psa okaże się najlepszą opcją dla naszego czworonoga?

Bieżnia wodna dla psa sprawdzi się jako uzupełnienie ćwiczeń kondycyjnych. Umożliwia bowiem prowadzenie treningu przez cały rok, nawet zimą – przygotowania do nadchodzącego sezonu sportowego nie muszą kończyć się zatem wraz z dobrą pogodą. Pozwoli to na podtrzymanie dobrej kondycji, a także na uchronienie naszego championa przed kontuzjami.

Hydroterapia na bieżni bardzo dobrze sprawdza się przede wszystkim w przypadku:

  • psów sportowych – przed, po zakończeniu, a nawet w trakcie trwania sezonu,
  • psów nadpobudliwych i kochających ruch – lubiących dobrze się wybiegać i zmęczyć, a dla których zwykły spacer nie oferuje dostatecznej ilości ruchu.

Bieżnia wodna dla zwierząt otyłych i starszych

Hydroterapia z wykorzystaniem wodnej bieżni dla zwierząt oferuje szereg możliwych zastosowań, m.in. wspomaganie utraty masy ciała. Bieżnia wodna dla zwierząt wspiera pracę nad spalaniem tkanki tłuszczowej, rozrostem masy mięśniowej oraz poprawą wydolności.

Z bieżni mogą korzystać także psi emeryci. Z wiekiem poziom energii u zwierzaka zaczyna spadać, co może mieć różne przyczyny, jak również skutki. Dla zachowania dobrej formy pupila, jego rutyna powinna uwzględniać odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną – dostosowaną do jego możliwości. Bieżnia wodna sprawdza się w tym przypadku idealnie, ponieważ pomaga odciążyć stawy zwierzaka, dzięki czemu ćwiczenia przebiegają komfortowo i bez bólu.

Bieżnia wodna dla zwierząt wymagających rehabilitacji

Wodna bieżna znajduje zastosowanie jako narzędzie w rehabilitacji psów po przebytych urazach lub zabiegach chirurgicznych. Trening na bieżni umożliwia prowadzenie ćwiczeń w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, możliwie ograniczając dyskomfort zwierzęcia. Efektem terapii będzie poprawa koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni, zminimalizowanie obrzęków, a także zwiększenie wydolności psa.

Z hydroterapii korzystać mogą m.in. zwierzaki:

  • po przebytych operacjach i zabiegach,
  • z zaburzeniami funkcjonowania stawów, kości i mięśni (m.in. dysplazja stawu biodrowego, naderwanie więzadeł, zanik mięśni lub zwyrodnienia kręgosłupa),
  • z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego (m.in. niedowład czy paraliż).

Wodna bieżnia dla psów – jak skorzystać z terapii?

Podstawą do skorzystania z bieżni wodnej jest skierowanie od lekarza weterynarii, który zaleca terapię jako element leczenia. Można przedstawić także zalecenie od specjalisty (np. zoofizjoterapeuty) zajmującego się treningiem psa. Jest to konieczne, aby wykluczyć przeciwwskazania do prowadzenia terapii z wykorzystaniem wodnej bieżni.

Z treningów (czasowo lub na stałe) naszego czworonoga mogą wykluczyć m.in.:

  • dolegliwości układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego,
  • epilepsja,
  • dolegliwości skórne lub odleżyny,
  • nieustabilizowane złamania i rany po zabiegach chirurgicznych,
  • dolegliwości dróg moczowych,
  • problemy z nietrzymaniem moczu i kału.

Bieżnia wodna dla psa w Krakowie – jak przebiega terapia

Sesja na bieżni wodnej może stanowić dla naszego psa wyzwanie. Pierwsza wizyta zajmuje najczęściej zaledwie parę minut. Ma bowiem na celu przede wszystkim oswojenie czworonoga z urządzeniem, zanurzeniem w wodzie, jak i ze specyfiką ruchu na pasie bieżni. Każda kolejna sesja może być stopniowo wydłużana. Poza chodem terapia może obejmować także interwały szybkiego biegu.

Podczas zabiegów prowadzonych w Champion SPA towarzyszący zwierzakowi terapeuta zatroszczy się o jego dobre samopoczucie oraz dostosowuje tryb działania urządzenia do aktualnych potrzeb. Dotyczy to zarówno długości, jak i intensywności sesji, a także – wysokości poziomu wody.