Skarby Małopolski: Igołomia

Tak wspaniała kraina, jaką jest Małopolska, każdego z nas może oczarować swym bogactwem i różnorodnością. Miejscowości, do których w trakcie wycieczki w rejonie Krakowa z pewnością warto zajrzeć, jest Igołomia. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Igołomia: najważniejsze informacje na temat miejscowości

Igołomia to ciekawa miejscowość w dolinie Wisły, która przyciąga zarówno malowniczą okolicą, jak i położeniem w niewielkiej odległości od Krakowa. Miejscowość ta jest atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Dlaczego? Bo na jej terenie dokonano wielu ważnych odkryć archeologicznych. Jednym z najważniejszych znalezisk jest tu odkrycie osady ziemiankowej sprzed 4 tysięcy lat, a wraz z nią – wielu unikalnych pamiątek z okresu neolitu. Znaleziono tu również ślady dymarek, które przed wiekami służyły do wytopu żelaza, znaleziono tu również pozostałości warsztatów garncarskich, które istniały tu od III do V wieku n. e. Wieś ta była też miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Wiadomo, że gościł tu sam Kościuszko, wiadomo też, że to właśnie w Igołomi na świat przyszedł Adam Chmielowski- malarz i powstaniec styczniowy, znany też jako brat Albert, opiekujący się bezdomnymi i sierotami. A co warto zobaczyć w trakcie pobytu na terenie tej miejscowości?

Igołomia i jej atrakcje

Atrakcje, które znajdują się na terenie tej miejscowości, z pewnością zasługują na zainteresowanie ze strony turystów. Kościół Narodzenia NMP z gotyckim portalem oraz klasycystyczny pałac, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku – oto obiekty, obok których nie można przejść obojętnie. Wielką atrakcją jest tez park krajobrazowy, który rozciąga się wokół pałacu. Jest on kolejną ciekawostką, której warto poświęcić swój czas podczas pobytu w tej miejscowości.

Gdzie można zabrać dziecko w Małopolsce? Lista 6 najciekawszych atrakcji dla młodych podróżników!

Małopolska zaskakuje, a jej zabytki mogą oczarować każdego. W niemal każdej miejscowości leżącej w pobliżu Krakowa czekają na nas unikalne niespodzianki oraz obiekty, które przypominają o ważnych postaciach. Warto je poznać lepiej, gdyż każdy z nich może się pochwalić ciekawą historią.