10 atrakcji, które warto zwiedzić w Krakowie i jego okolicach

Sezon urlopowy już się rozpoczął, a pogoda sprzyja ciekawym wycieczkom. Małopolska jest miejscem, gdzie można znaleźć wiele interesujących atrakcji dla całej rodziny.

Atrakcje turystyczne Małopolski

Małopolska potrafi zaskoczyć swoją różnorodnością. Znajdują się w niej doliny, parki krajobrazowe, zamki, a nawet pustynia. Poniżej znajduje się lista 10 wspaniałych atrakcji, które warto odwiedzić.

1. Kopalnia soli w Wieliczce

Chociaż miejsce to cieszy się ogromną popularnością i niemal każdy o nim słyszał, to większość osób ostatni raz miała okazję zwiedzić kopalnię podczas szkolnej wycieczki. Trasa składająca się z 3 kilometrów i 20 komór z pewnością warta jest przypomnienia.
Czas oczekiwania na wejście lub odpoczynek po zwiedzeniu kopalni soli można spędzić w pobliskim parku ze stawem.

2. Park miniatur "Świat Marzeń"

Jest to wspaniałe miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Znajdujący się w Inwałdzie park pełen jest budynków i atrakcji turystycznych z całego świata. Można znaleźć tu wiernie odwzorowane najsłynniejsze zabytki.
Dodatkowo w parku znajduje się labirynt z żywopłotu, kino 5D oraz Egipt Horror Show.

3. Pustynia Błędowska

Największa pustynia na terenie Polski. Ma 10 km długości i 4 km szerokości. Na jej terenie znajdują się platformy obserwacyjne, które pozwalają cieszyć się oryginalnym widokiem. Pustynia Błędowska okazyjnie odwiedzana jest przez wilki.

4. Lanckorona

Urocze miasteczko, nazywane również "miastem aniołów". Swoją nieformalną nazwę zawdzięcza słynnym figurom aniołów, które właśnie tutaj są rzeźbione. Urokliwa okolica pełna jest zabytkowych budynków, pięknych dolin i zielonych wzgórz. W Lanckoronie znajdują się również stare domy oraz ruiny XIV-wiecznego zamku.

5. Tyniec

Siedziba Opactwa Benedyktynów, która założona została w pierwszej połowie XI wieku. Klasztor cieszy się ogromną popularnością i gwarantuje niezapomniane przeżycia. Piękne widoki urozmaicone są przez rozległe jezioro i wapienne wzgórza. Dodatkowo w sklepiku klasztornym można nabyć słynne benedyktyńskie przetwory.

6. Pieskowa Skała

Piękny zamek renesansowy, który jest dobrym początkiem do zwiedzenia Ojcowskiego Parku Narodowego. Budowla jest zadbana i znajduje się w pięknej okolicy. Z jej murów rozciąga się wspaniały widok na pobliskie lasy oraz słynną Maczugę Herkulesa, do której dojście również nie sprawi żadnych problemów.

7. Niepołomice

Przyjemne miasto do zwiedzenia, w którym na szczególną uwagę zasługuje Zamek Królewski, Synagoga, Ratusz oraz uroczy rynek z fontanną. Tuż przy Niepołomicach znajduje się piękna Puszcza Niepołomicka.

8. Ścieżka koroną drzew w Krynicy-Zdroju

Pierwsza tego typu atrakcja w Polsce, która dodatkowo przystosowana została do osób niepełnosprawnych, starszych oraz dzieci. Na szczyt ścieżki można dostać się kolejką, chociaż przejście całej trasy zapewnia niesamowite emocje.
Ze szczytu platformy widokowej roztacza się piękna panorama Beskidu Niskiego i Sądeckiego.

9. Energylandia w Zatorze

Niepowtarzalny park tematyczny, w którym znajduje się blisko 100 atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Całość podzielona jest na strefy tematyczne, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć coś dla siebie. W Energylandii dostępne są kolejki górskie, urządzenia ekstremalne, karuzele, bary, restauracje i sklepy z pamiątkami.

10. Skamieniałe miasto

Mało znany rezerwat przyrody nieożywionej. Na szlaku znajdują się niezwykle interesujące stanowiska przyrodnicze, a także skały o oryginalnych kształtach i nazwach. Trasę można przebyć samodzielnie lub z przewodnikiem. Niejednokrotnie wyprawa pozwoli poczuć się jakby właśnie odbyło się podróż w czasie.

Atrakcje turystyczne Małopolski

Okolice Krakowa obfitują w piękne miejsca i oferują wspaniałe atrakcje turystyczne. Wspaniałe widoki, interesujące kopalnie, zachwycające zamki i oryginalna pustynia to tylko niewielka część rzeczy, które można tam zwiedzić. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w tych rejonach. Usytuowanie atrakcji turystycznych pozwala zorganizować zarówno krótkie wycieczki weekendowe, jak i dłuższe wakacje.