Przejęcie sterów rządu przez dotychczasową opozycję – kluczowe role dla Małopolski

To, co do niedawna było tylko spekulacją, staje się rzeczywistością – władzę od obecnej partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości, przejmuje dotychczasowa opozycja. Istotna rola w tym procesie przypada liderowi Platformy Obywatelskiej, Donaldowi Tuskowi. Zaplanowane na wtorek, 12 grudnia expose przewodniczącego PO zdradzi szczegóły nowego układu sił. Już teraz wiemy jednak, że w skład nowego rządu wejdą reprezentanci Małopolski, którzy mimo skromnej liczby, obejmą kluczowe stanowiska – resorty obrony oraz finansów.

Na podstawie naszych niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji, Ireneusz Raś, posiadający mandat posła dzięki poparciu Trzeciej Drogi i potencjalny zastępca ministra ds. sportu i turystyki, jest kolejnym przedstawicielem Małopolski w kierownictwie kraju.

Dzień przed expose Tuska, w poniedziałek 11 grudnia, premier Mateusz Morawiecki wygłosi swoje expose. Po jego wystąpieniu posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla obecnie sprawującego władzę rządu. Jeżeli większość nie będzie popierała obecnego kierownictwa, zostanie uruchomiony tzw. drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybierze nowego premiera. Na ten ważny urząd dotychczasowa opozycja proponuje Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z naszymi informacjami, małopolski skład nowego rządu jest ubogi liczebnie, ale nie brakuje w nim ważnych postaci. Władysław Kosiniak-Kamysz, urodzony w Krakowie prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i zawodowo lekarz, ma objąć rolę wicepremiera oraz ministra obrony narodowej. Przez okres pandemii COVID-19 służył jako wolontariusz w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla.