Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest jednym z miejsc wartych uwagi, które znajdują się w tym mieście. Warto skusić się także na jego odwiedzenie.

Górskie miejsca w Zakopanem

Do Zakopanego wyjeżdża się przede wszystkim po to by móc skorzystać z górskich szczytów. Nie wszyscy jednak lubią wspinać się i spacerować do Morskiego Oka lub Doliny Pięciu Stawów. Są to świetne propozycje, na które warto się skusić podczas pobytu w tym mieście. Osoby, które jednak wolą zachwycić się miejskimi atrakcjami i odwiedzić kolejne atrakcje warto jest wybrać się do Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które zlokalizowane jest przy głównej ulicy dolnych Krupówek. Miło można spędzić tutaj czas i dodatkowo jest to jedno z miejsc wartych uwagi w tym mieście na które warto zwrócić uwagę podczas wyjazdu do Zakopanego. Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem i wcale nie ma w tym nic dziwnego. W przypadku tej atrakcji jest się czym zachwycić, a dodatkowo dzięki okazałemu położeniu jest widoczna już z oddali.

Dwa piętra z eksponatami

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem do dyspozycji gości przeznacza dwa piętra z salami wypełnionymi różnymi eksponatami. Na parterze zwiedzający mogą zapoznać się z historią Zakopanego. Początkowo było to uzdrowisko, do którego przyjeżdżali sławni pisarze, kuracjusze i politycy. Z biegiem lat miasto stawało się coraz chętniej odwiedzane przez turystów, zyskując przy okazji coraz większą popularność. Obecnie jest to jedna z bardziej znanych górskich miejscowości, która jest odwiedzana przez cały rok. Sale na parterze oznaczają niejako powrót do przeszłości. Budynek został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza z udziałem Franciszka Mączyńskiego. Willa Oksza, która znajduje się w tym mieście także powstała z projektu pierwszego z mężczyzn.

Podhalańska chata z połowy XIX wieku

W muzeum możemy zobaczyć jak wyglądała typowa podhalańska chata z połowy XIX wieku. Dzięki wizycie w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem dowiemy się także czym były Biała i Czarna Izba, jakie narzędzia były wykorzystywane do uprawy roli. Poczytamy także o zbieractwie, łowiectwie oraz ceramice. Warto wspomnieć także o tym, że jest to jedno z najstarszych z muzeów regionalnych, które znajdują się na terenie naszego kraju. Pierwsze otwarcie miało miejsce w 1888 roku, a więc już prawie 250 lat temu. Na piętrze muzeum mamy okazję zapoznać się z fauną oraz florą tych terenów. Nie zabraknie także ekspozycji ze skałami oraz historii zbiorów archeologicznych Muzeum Tatrzańskiego. Warto być przygotowanym na to, że obejście wszystkich ekspozycji zajmuje całkiem sporo czasu, jednak nie jest on stracony. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które zachwyca wystrojem sal i znajdującymi się w ich eksponatami. Warto podczas odwiedzin Zakopanego nie zapomnieć także o dowiedzeniu tego muzeum, które położone jest przy głównej ulicy w dolnej części Krupówek.