Kraków. W parku Reduta mieszkańcy natrafili na węża

Kolejny wąż w Krakowie! 17 sierpnia w godzinach popołudniowych do Straży Miejskiej w Krakowie wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca, który informował, że w parku Reduta natrafił na węża wygrzewającego wśród promieni słonecznych na jednej z gałęzi drzew. Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili prawdziwość zgłoszenie, a następnie zajęli się odłowieniem gada.

Wąż w parku Reduta.

Zgłaszający opisał, że jest to długi wąż z brązowymi plamami. Opin ten mógł jednak wskazywać na wiele gatunków gadów, w tym tych niebezpiecznych. Zwłaszcza że w Krakowie już wielokrotnie dochodziło do sytuacji, gdy węże zwyczajnie uciekały z prywatnych hodowli, lub tez zostawały porzucone. We wskazane przez zgłaszającego miejsce udali się strażnicy miejscy. Rzeczywiście natrafili oni na gada, który na jeden z gałęzi drzew wygrzewał się na słońcu – gad wspiął się na wysokość niemal 9 metrów. Konieczna okazała się więc interwencja straży pożarnej, na miejsce wezwani zostali również wykwalifikowani specjaliści, którzy zajęli się odłowieniem węża. Gad został zabrany do Krakowskiego Centrum Hodowlanego.

Wąż zbożowy.

Po odłowieniu gada okazało się, że jest to najprawdopodobniej wąż zbożowy – gatunek ten naturalnie występuje na południowo-wschodnim wybrzeżu USA. Sprowadzony on został jednak także do Europy – w Polsce jest to jednak wąż żyjący głównie w niewoli. Gad ten najpewniej uciekł komuś z prywatnej hodowli. Węże zbożowe nie są jadowite, a ich ugryzienie nie wywołuje większych dolegliwości bólowych lub innych powikłań.