Kopalnia Soli w Wieliczce

Jedna z najstarszych kopani na świecie znajduje się w Małopolsce. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej kilka ciekawostek oraz wybrać się do niej na wycieczkę turystyczną.

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych czynnych kopalni soli na świecie. Znajduje się ona w mieście Wieliczka, które jest położone niedaleko Krakowa, w regionie Małopolskim.

Kopalnia Soli Wieliczka ma ponad 700-letnią historię. W 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków w naszym kraju. Kopalnia Soli Wieliczka to ważne miejsce historyczne i turystyczne, a także fascynujące świadectwo wiedzy i umiejętności górników, którzy przez wieki wydobywali sól z podziemi.

Miejsce urzeka podziemnymi trasami korytarzy, które prowadzą przez około 3,5 kilometra labiryntu. Wszystkie korytarze zostały wyrzeźbione w soli. To przestrzeń pełna różnorodności. Znajdują się tutaj korytarze, kaplice, komory, a nawet podziemne jezioro! Zdecydowanie najważniejszym punktem zwiedzania Kopalni Soli jest Kaplica św. Kingi. Tutaj znajdują się ołtarze, rzeźby i żyrandole!

Ciekawą atrakcją tego miejsca jest także podziemne sanatorium, gdzie można wspomóc się w leczeniu chorób związanych z drogami oddechowymi. Warto zaznaczyć, że w tym miejscu organizowane są również przeróżne wydarzenia o charakterze kulturalnym, spektakle i koncerty.