Jak wybrać najlepsze implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne i zabieg ich wszczepiania stały się popularnym sposobem zastępowania brakujących lub uszkodzonych zębów. Wielu stomatologów coraz chętniej oferuje je jako alternatywę dla zabiegów, które jeszcze nie tak dawno były powszechnie wykonywane w ich gabinetach. Dzięki bardzo wysokiemu wskaźnikowi powodzenia przeprowadzonych zabiegów wszczepiania implantów dentystycznych, usunięcie chorego zęba i zastąpienie go implantem staje się coraz chętniej polecaną i stosowaną metodą leczenia zębów.

Czym są implanty dentystyczne?

Implanty zębowe zastępują korzenie brakującego zęba. Jak sama nazwa wskazuje, jest to integralny element przyszłego zęba, która funkcjonuje jako korzeń wszczepiony bezpośrednio w kość szczęki. Implanty mogą stanowić podstawę do stosowania różnych stałych i ruchomych uzupełnień dentystycznych. Więcej na temat przeprowadzenia zabiegu i możliwości wszczepienia implantu dowiesz się na stronie Kliniki Implantis: https://implantis.krakow.pl/implanty-zebow/ Jak informują pracujący tam specjaliści, u zdrowej osoby implant zwykle w pełni integruje się z kością szczęki w ciągu czterech do sześciu miesięcy po umieszczeniu.

Uzupełnienia, dla których podstawę stanowią implanty dentystyczne, są jednymi z dających najbardziej naturalne efekty w postaci naturalnie wyglądających uzupełnień brakujących zębów. W przeciwieństwie do zwykłych protez, uzupełnienia na implantach dentystycznych nie sprawiają żadnych problemów podczas mówienia, śmiechu lub jedzenia. Implanty dentystyczne sprawdzają się również jako sposób utrzymania we właściwym zdrowiu kości szczęki, pomagając zapobiegać resorpcji kości, która może sprawić, że twarz będzie wyglądać na przedwcześnie starą.

Rodzaje implantów dentystycznych

Wraz z ciągłym rozwojem technik dentystycznych skoncentrowanych na wszczepianiu implantów, nastąpił szybki rozwój zarówno w metodyce ich wszczepiania, jak i dostępności różnych rodzajów implantów. Obecnie dostępnych jest kilka mocno różniących się rozwiązań implantów, z których każdy ma charakterystyczne dla siebie cechy i możliwości zastosowania. Na potrzeby tego artykułu skoncentrujemy się tylko na tych rodzajach, które są obecnie najbardziej popularne i stwarzają najwięcej możliwości dla klientów klinik stomatologicznych.

Implanty śródkostne

Implanty śródkostne są obecnie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem implantów dentystycznych i możesz je zobaczyć na większości emitowanych w różnych mediach reklam. Implanty śródkostne są chirurgicznie wszczepiane bezpośrednio do kości szczęki. Po połączeniu implantu z otaczającą kością wierzch implantu zostaje odsłonięty, a do implantu zostaje podłączony specjalistyczny łącznik. Uzyskane w ten sposób sztuczne zęby są połączone z nasadkami.

Implanty podokostnowe

Rama tytanowa to rodzaj implantu dentystycznego, który jest wytwarzany w celu dopasowania do konturu kości szczęki. Metodę podokostnową stosuje się u pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieć implantów śródkostnych. Najczęstszą przyczyną, dla której specjalista proponuje implanty podokostnowe, jest zanik kości szczęki. Do niedawna w takich przypadkach nie można było stosować implantów. Dzięki nowej metodzie jest to możliwe.

Rodzaj implantów jest dobierany przede wszystkich pod kątem danego pacjenta i aktualnego stanu jego uzębienia.  Wskazane jest w pierwszej kolejności udanie się do specjalistów od implantów dentystycznych, takich jak Implantis z Krakowa, aby podczas wizyty omówić możliwości i wskazania konkretnie pod danego pacjenta.