Wypoczynek w Szczawnicy

Chwila oderwania się od codzienności, zmiana otoczenia oraz przyjemnie spędzony czas podczas wakacyjnego wyjazdu, to coś, na co czekamy przez cały rok. Jednak aby w pełni cieszyć się wolnym czasem, należy wcześniej zadbać o kilka elementów, m.in. znaleźć ciekawe atrakcje, restauracje, które oferują dobre jedzenie czy nocleg. Szczawnica w tych aspektach ma wiele do zaoferowania. Trzeba jednak poświęcić nieco czasu, aby wybrać te najodpowiedniejsze dla nas. W tym artykule podpowiemy, na które atrakcje turystyczne szczególnie warto zwrócić uwagę.

Górskie wycieczki — Sokolica i Trzy Korony

Będąc w Szczawnicy, grzechem byłoby nie odwiedzić dwóch niezwykle malowniczych szczytów. Jest to na pewno argument, aby wybrać się do Szczawnicy. Sprawniejsi turyści mogą zdobyć je oba w jeden dzień. Swoją podróż rozpoczynamy szeroką ścieżka spacerową wzdłuż Dunajca. Następnie konieczne będzie przeprawienie się na drugi brzeg rzeki. Pan flisak przewozi turystów od połowy kwietnia do końca października o określonych godzinach. Warto więc przed wyprawą sprawdzić informacje na stronie flisaków. Po niespełna godzinnej wędrówce będą nas czekać piękne widoki oraz charakterystyczna sosenka na szczycie Sokolicy. Kontynuując wspinaczkę, dotrzemy do Trzech Koron. Ostatni odcinek trasy to wąski, metalowy mostek, dlatego w okresie letnim często trzeba poczekać w kolejce. Jednak cały wysiłek marszu oraz czekania bardzo szybko zostaje wynagrodzony pięknymi widokami.

Zamki w Czorsztynie i Niedzicy

Mając nocleg w Szczawnicy, warto również wybrać się do dwóch zamków, znajdujących się po przeciwnych stronach jeziora. Dojazd zajmie około 25 minut, a przyjemnie spędzimy tam cały dzień. Ruiny w Czorsztynie to pozostałość gotyckiej warowni z XIV wieku. Zamek przetrwał cztery wieki, po czym spłonął w 1795 roku po uderzeniu pioruna. Natomiast zamek „Dunajec” w Niedzicy przez prawie cały okres swojego istnienia do roku 1945 znajdował się w rękach węgierskich. Przewrócenie zamku do obecnego kształtu kosztowało wiele trudu. Obecnie można zwiedzać sam zamek, Wozownię oraz Spichlerz.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to ciekawa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas jego trwania możemy podziwiać piękną faunę i florę Pienin. Flisacy opowiadają ciekawe historie i anegdotki związane z tymi okolicami. Na taki spływ warto się wybrać podczas różnych pór roku, aby móc porównać zmieniające się otoczenie.

Palenica

To kolejny szczyt, który warto odwiedzić odpoczywający w Szczawnicy. Możemy na niego wjechać kolejką linową, wejść pieszo lub wjechać rowerem. Jednak ta ostatnia opcja polecana jest dla zaawansowanych rowerzystów, gdyż podejście jest dość strome. Z góry rozciągają się ciekawe widoki. Znajduje się tam też knajpka, w której można coś zjeść lub wypić. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją będzie zjeżdżalnia grawitacyjna.

Wycieczki rowerowe

Nie musimy swojego wakacyjnego zwiedzania ograniczać wyłącznie do miejscowości, w której mamy nocleg. Szczawnica oferuje wiele ścieżek rowerowych, więc przemieszczanie się między miejscowościami można potraktować jako dodatkową atrakcję. Jednym z najbardziej widowiskowych szlaków jest ten prowadzący ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Ta dwudziestokilometrowy ścieżka biegnie brzegiem Dunajca przez Park Narodowy. Po niezwykle przyjemnej przejażdżce możemy się posilić lub odpocząć wylegując się na polance z widokiem na Dunajec.