Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to świetna propozycja dla tych, którzy mają chęć zobaczenia niesamowitego widowiska.

Zwiedzanie w Krakowie

Podczas samodzielnego zwiedzania miasta przypadkowo nie można trafić na Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdyż o tej atrakcji wie bardzo mało osób. Niektórzy przewodnicy zdają sobie sprawę z istnienia tego widowiska, jednak nie każdy też ma o tym pojęcie. Niemniej, warto, jeżeli już posiadasz tę informację, o godzinie 15:00 udać się do Collegium Maius, gdzie czek kilkuminutowe przedstawienie. Widowisko jest tak zachwycające, że naprawdę warto zaplanować zwiedzanie w taki sposób, by o wyznaczonej godzinie pojawić się własnie na dziedzińcu tego uniwersytetu. Jest to szczególnie ważne w chwili, gdy w Krakowie jest się tylko przejazdem i kolejny raz już za wcześnie się tam nie pojawi. Widowisko w Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest warte zobaczenia.

Studia tylko dla chłopców

Dawniej studiować mogli tylko chłopcy. Nauka dla dziewcząt była zakazana i niemożliwa. Zajęcia odbywały się od wschodu do zachodu słońca i były wyczerpujące. Jedna lekcja trwała aż 3 godziny i w trakcie całego dnia należało być w stanie największego skupienia. W przypadku nie odrobienia zadań domowych lub nie nauczenia się na zajęcia groziła kara chłosty. Do pisania w tamtych czasach służyła tylko gliniana tabliczka. Po skończeniu zajęć musiała być ona wymazana i przygotowana na kolejny dzień. Studenci musieli więc szybko zapamiętywać materiał, ponieważ nie było szansy by ponownie do niego wrócili. O godzinie 15 w Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbywa się prawdziwe widowisko. W czasie kilku minut w okienkach na górze pojawiają się figurki. Przez dwie minuty odbywa się coś wartego uwagi, więc warto pojawić się w tym miejscu nieco przed 15, bo zdążyć na to widowisko.