Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się na terenie Parku Narodowego, więc należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu w tym miejscu. Jest to jedno z tych miejsc na które warto się skusić podczas pobytu w okolicy.

Parki Narodowe w Polsce

Na terenie naszego kraju znajduje się sporo Parków Narodowych, które zlokalizowane są w różnych częściach Polski. Ojcowski Park Narodowy znajduje się akurat na terenie województwa małopolskiego. Znany jest przede wszystkim ze zlokalizowanej na jego terenie Maczugi Herkulesa wraz z zamkiem, a także Jaskini Łokietka. Z istnienia tej ostatniej nie każdy zdaje sobie sprawę, a podczas pobytu tak blisko tego miejsca nie sposób przejść obok niego obojętnie. Parki Narodowe to obszary, które słyną z różnej roślinności, ochrony zwierząt i specyfiki danego terenu. Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz w przystępnej formie dowiedzieć się o nich kluczowych informacji warto skusić się na serię wydaną nakładem wydawnictwa Media Rodzina ,Żubr Pompik. Wyprawy” w ramach której wraz z sympatyczną rodziną żubrów odbywamy wycieczkę właśnie po wszystkich Parkach Narodowych w naszym kraju.

Stała temperatura

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym jest miejscem do którego wstęp kosztuje kilka-naście złotych, więc warto skusić się na tę atrakcję, gdyż bilet wstępu nie jest bardzo drogi. Temperatura w jaskini jest stała i wynosi 7 stopni. Podczas zwiedzania przebywamy tam tylko przez 30 minut. Dobrze jest jednak zaopatrzyć się w ciepłą bluzę, wygodne, pełne buty w taki sposób, by nie było zimno. Zachorowanie podczas dalszego zwiedzania nie jest koniecznie tym czego turyści najbardziej sobie życzą. Jeśli więc pojawia się okazja by tego uniknąć jak najbardziej warto z tego skorzystać. Podczas przebywania tam kilkudziesięciu minut po pewnym czasie zaczyna robić się chłodno. Pełne buty przydadzą się z tego powodu, że tam ślisko, więc warto ostrożnie poruszać się po Jaskini Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym. Zabieranie ze sobą sporych bagaży nie jest wskazane ze względu na wąskie przejście w którym przypadkowo można by się zaklinować.

Legenda związana z jaskinią

Z Jaskinią Łokietka związana jest legenda, która opowiada o tym, że Łokietek mijał ukrywać się w niej przez 6 tygodni przed królem Czech. Prawdopodobnie pajęczyna zasłaniająca wejście do jaskini została zachowana w nienaruszonym stanie z tego powodu, że został spuszczony na linie przez otwór w jaskini. Ci, którzy podążali jego śladem nie mieli wątpliwości, że nie mógł się tutaj skryć, gdyż wejście przez cały czas pozostawało nienaruszone. Już raczej nie ma możliwości poznać prawdy na temat ówczesnych wydarzeń, jednak legenda cały czas obowiązuje. Kroniki podają tylko, że ukrywał się w jednej z jaskiń. W tamtym czasie było ich jednak 700 i nie ma żadnej pewności odnośnie tego, że była to obecna Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym.