Wojewódzkie Dożynki w Małopolsce: Tradycja i Radość Zbiorów

Znany z silnych tradycji rolniczych region Małopolski, w niedzielę 20 sierpnia, stał się miejscem spotkania rolników z różnych stron regionu. To właśnie tutaj, w miejscowości Korzenna, odbyły się Wojewódzkie Dożynki – wydarzenie będące kombinacją folkloru, tradycji i zabawy. Uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód, który był nie tylko olśniewający w swojej kolorowej różnorodności, ale również prezentował bogato zdobione konie, wieńce dożynkowe oraz różne pojazdy rolnicze. Wszystko to przygotowane zostało z ogromnym zaangażowaniem przez mieszkańców 16 sołectw Korzennej.

Korzenna na Sądecczyźnie jest miejscowością, gdzie coroczna celebracja dożynek ma długą historię liczącą ponad 15 lat. Wydarzenie to przyciąga nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również ludzi z całego regionu Małopolski, co potwierdza jej wyjątkowy charakter. To właśnie dlatego Korzenna została wybrana jako miejsce XXV Wojewódzkich Dożynek Małopolskiego.

Całe Święto Plonów rozpoczęło się od uroczystego korowodu dożynkowego, który ruszył spod siedziby urzędu gminy Korzenna w kierunku dworu. Podczas tego marszu można było podziwiać nie tylko różnorodność wieńców dożynkowych przygotowanych przez reprezentantów 16 sołectw gminy Korzenna, ale również cieszyć się widokiem paradujących mażoretek, lokalnej orkiestry strażackiej oraz grupy motocyklistów i jeźdźców. Za nimi szedł tłum mieszkańców i gości, którzy później zgromadzili się na plenerowej mszy świętej. Po tym wspólnym nabożeństwie oficjalnie rozpoczęły się dożynki.