Maria Klaman z Sopotu, reprezentująca Nowa Lewicę, objęła stanowisko wiceprezydentki Krakowa

Była organizatorka gdańskich manifestacji, Maria Klaman, powiązana z partią Nowa Lewica, została wybrana na pozycję wiceprezydentki miasta Krakowa. Będzie ona odpowiedzialna za sektor edukacji. Jej kandydaturę wskazał Maciej Gdula, pełniący obowiązki wiceministra nauki. Ta decyzja nie spotkała się jednak z aprobatą lokalnych działaczy.

W konsekwencji podjętych działań, partia Nowa Lewica postanowiła rozstać się z Koalicją Obywatelską w Radzie Miasta Krakowa, zakończając ich wspólną współpracę.

Rekomendacja Macieja Gduli na rzecz Marii Klaman na stanowisko wiceprezydentki miasta Krakowa nie była przyjęta bez sprzeciwu. Nie będzie miała łatwo, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze ustalenia polityków były inne. Pierwotny układ, który Nowa Lewica i KO uzgodniły przed wyborami na prezydenta miasta, polegał na poparciu kandydatury Aleksandra Miszalskiego. W zamian za to wsparcie, planowano nominować Ryszarda Śmiałka, będącego wicewojewodą z Nowej Lewicy, na stanowisko wiceprezydenta miasta Krakowa.

Jednak na ostatnim odcinku wyścigu politycznego, Gdula przedstawił inne stanowisko, polecając Marię Klaman, ale nie konsultując tego ruchu z całą partią.