Małopolskie samorządy mogą otrzymać dofinansowanie na budowę tężni solankowych

Władze województwa małopolskiego przeznaczyły 3 miliony złotych na finansowanie projektów związanych z budową publicznych, bezpłatnych tężni solankowych na terenie regionu. Gminy i powiaty, które planują realizację takich przedsięwzięć, mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu.

Według Marszałka Małopolski, Witolda Kozłowskiego, inicjatywa ta, zapoczątkowana przez zarząd województwa w roku 2021, cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Kozłowski podkreśla, że mikroklimat tworzony przez tężnie solankowe przyczynia się do oczyszczania dróg oddechowych, podnosi odporność oraz ogólnie poprawia samopoczucie. W związku z tym zachęca samorządy do składania wniosków o fundusze na realizację takich projektów.

W ramach najnowszego naboru do programu „Małopolskie tężnie solankowe”, samorządy z terenu województwa mają szansę uzyskać wsparcie finansowe na realizację swoich planów. Środki mogą zostać przeznaczone na budowę publicznych, bezpłatnych tężni solankowych, a także na elementy małej architektury i infrastruktury technicznej. W sumie, na ten cel władze regionu przygotowały 3 miliony złotych z budżetu.

Program „Małopolskie tężnie solankowe” zakłada, że powstające obiekty będą służyły jako prozdrowotne strefy aktywności dla mieszkańców. Dodatkowo, mają one być dostosowane do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych.