Czyszczenie zębów w gabinecie. Jak często należy je wykonywać?

Dbanie o zęby nie ogranicza się jedynie do podstawowych zabiegów higienicznych, które codziennie wykonujemy w zaciszu domowej łazienki. Bardzo ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej są bowiem profesjonalne zabiegi w gabinecie, w tym czyszczenie zębów. Wiele osób zapomina o nich, traktuje jako zbędny wydatek obciążający domowy budżet lub nie przywiązuje do nich wielkiej wagi. Jest to duży błąd, gdyż czyszczenie zębów u stomatologa może zdziałać wiele dobrego dla naszego uśmiechu. Sprawdźmy, dlaczego zdecydowanie warto je wykonywać oraz jaką częstotliwość zaleca każdy dentysta w Krakowie.

Na czym polega profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie?

Zapewnienie swoim zębom zdrowia i dobrego stanu przez całe życie wymaga pewnych poświęceń. Dla każdego człowieka oczywiste jest, że o zęby trzeba dbać codziennie. Należy myć je co najmniej dwa razy dziennie, stosować dobrej jakości pasty z fluorem, płyny do płukania jamy ustnej, a także dodatkowe akcesoria, w tym np. nici dentystyczne. Wykonywanie tych czynności pozwala na bieżąco usuwać z zębów nagromadzony osad, płytkę nazębną oraz kamień. Jest także jednym z elementów profilaktyki próchnicy i innych chorób zębów.

Poza czynnościami, które możemy z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu i przy użyciu powszechnie dostępnych produktów, warto raz na określony czas umówić się na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten jest przeprowadzany przez dyplomowaną higienistkę i ma na celu usunięcie z zębów osadów, które nie mogą zostać wyeliminowane podczas standardowych czynności higienicznych. Na czyszczenie zębów zazwyczaj składa się kilka osobnych zabiegów – dentysta w Krakowie najczęściej przeprowadza piaskowanie, skaling, polerowanie i fluoryzację. W razie potrzeby może także poinstruować pacjenta w zakresie prawidłowej higieny domowej.

Jak często zgłaszać się do dentysty na czyszczenie zębów?

Każdy dentysta w Krakowie radzi, aby umawiać się na czyszczenie zębów w gabinecie raz na pół roku. Z nieco większą częstotliwością zabieg ten powinny wykonywać osoby noszące aparat ortodontyczny, którego obecność utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej oraz sprzyja odkładaniu się na zębach osadów. Osoby będące w trakcie leczenia ortodontycznego powinny zgłaszać się na czyszczenie co ok. 3-4 miesiące. Zwiększona częstotliwość czyszczenia obowiązuje także pacjentów, którzy mają problemy z dziąsłami – w ich przypadku dentyści zalecają wykonywanie zabiegu co ok. 2 miesiące.

Po przeprowadzonym czyszczeniu zębów możemy cieszyć się bielszymi, bardziej błyszczącymi i po prostu ładniejszymi zębami. Aby jak najdłużej zachować ten estetyczny efekt, warto pamiętać o stosowaniu tzw. białej diety przez ok. 48 godzin po czyszczeniu. W tym czasie należy unikać spożywania ciemnych napojów (kawy, herbaty, coca-coli, wina czy barwiących soków) i palenia tytoniu. Po czyszczeniu zębów przez kilka dni może utrzymywać się ich nadwrażliwość na zmiany temperatury – warto więc unikać spożywania zbyt zimnych lub zbyt ciepłych pokarmów.

Artykuł powstał we współpracy z Dento Centrum – Twój sprawdzony dentysta Kraków.