Ciekawostki o Krakowie!

Kraków jest niezwykle unikatowym miejscem na mapie naszego kraju – to właśnie tutaj znajdowała się pierwsza stolica władców Polski, co bezpośrednio wiążę się ze wspaniałą historią i kulturą. Miasto to jest pełne atrakcji, a w swej wyjątkowości sprawia, że odnajdą się w nim ludzie każdego pokroju – począwszy na tych, którzy pragną spokoju i ciszy, po tych, którzy szukają inspiracji i bliskiego kontaktu z kulturą. Tym razem opowiemy o pewnych ciekawostkach, które są bezpośrednio związane z Krakowem, a o których mogłeś zwyczajnie nie wiedzieć!

Hejnał Mariacki.

Rozgrywany co godzinę z wieży Bazyliki Mariackiej hejnał jest istnym symbolem Krakowa, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że bezpośrednio nawiązuje on do pewnej legendy. Mianowicie, w roku 1240 do bram miasta zbliżać się miały wrogie oddziały wojsk – znajdujący się wówczas na wieży trębacz krakowski, miał zaalarmować mieszkańców o zagrożeniu.

Uniwersytet Jagielloński.

Znajdujący się w Krakowie uniwersytet jest nie tylko jednym z najlepszych w Europie, lecz także najstarszym w całej Polsce. Uniwersytet Jagielloński powstał z inicjatywy samego króla Polski – Kazimierza Wielkiego, co miało miejsce w roku 1364.

Gołąbie.

Spotykane we wszystkich miastach gołębie nie są osławione nazbyt dobrą sławą, co jest szczególnie widoczne w Krakowie. Zabronione jest bowiem dokarmianie tych ptaków.

Miasto studentów.

Bazując na statystykach z roku 2019, miasto liczyło wówczas ponad 750 tysięcy mieszkańców. Ponad 150 tysięcy stanowić mieli studenci, co jest odpowiednikiem 20% ogółu populacji miasta.