XI Kynologiczne Mistrzostwa Policji w Krakowie: Wojewódzkie eliminacje psów służbowych szkolonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków

W dniach 17 i 18 czerwca 2024 roku, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie była miejscem przeprowadzenia wojewódzkich eliminacji do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. Zawody skupiały się na umiejętnościach psów służbowych w zakresie wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz narkotyków, zachowując przy tym zasady zawarte w regulaminie konkursu, zatwierdzonym przez nadinsp. Romana Kustera – Zastępcę Komendanta Głównego Policji.

Organizacją zawodów zajmował się Wydział Prewencji KWP w Krakowie. Konkurencje, które miały miejsce podczas eliminacji obejmowały elementy takie jak ogólne posłuszeństwo psa, pokonywanie przeszkód oraz praca węchowa, szczególnie skoncentrowana na wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków w różnych miejscach – bagażach, środkach komunikacji masowej, pomieszczeniach czy pojazdach.

Do udziału w zawodach zgłosiło się 10 policjantów z komend powiatowych i miejskich Policji z terenu województwa małopolskiego. Każdy z nich zdobył odpowiednią ilość punktów w eliminacjach pierwszego stopnia, które odbyły się 6 i 10 czerwca 2024 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Całe wydarzenie przebiegało w duchu sportowej rywalizacji.

Podczas finału, w kategorii psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężył mł. asp. Robert Chruściel z psem służbowym „RAFA” z KPP w Zakopanem. II miejsce zdobył st. sierż. Adam Wnęk z psem służbowym „NEM” z KMP w Nowym Sączu, a III miejsce przypadło st. sierż. Sebastianowi Wypchałowi z psem służbowym „SKAŁA” z KMP w Krakowie.