Tradycyjne dania Małopolski

Poznaj regionalne potrawy Małopolski. Przekonaj się z czego słynie nasz region pod względem kulinarnym. Masz ochotę na golonkę, pierogi leniwe, żurek lub drożdżówkę z owocami?

Małopolska słynie ze swojej kultury i tradycji kulinarnej. Tutejsze potrawy są znane z wyjątkowych smaków i aromatów, które uwodzą podniebienia wielu turystów z całego świata. Dzisiaj przedstawiamy kilka regionalnych specjałów z naszego urokliwego regionu.

Na szczycie popularnych potraw regionalnych znajdują się pierogi leniwe. Są to małe kluseczki wykonane z ciasta ziemniaczanego. Podaje się je z podsmażaną cebulą i skwarkami, co nadaje im niezwykłego smaku. Kolejną potrawą wartą uwagi jest bigos. To tradycyjne danie z kiszonej kapusty, różnych rodzajów mięsa oraz przypraw. Podczas przygotowywania bigosu należy pamiętać o długim gotowaniu, które sprawia, że smaki się przenikają. Podaje się go z pieczywem lub z kluskami śląskimi.

Żurek to kolejne regionalne danie, które nie może zostać przeoczone. To zupa z zakwasu żytniego. To absolutny kunszt kulinarny naszego regiony. Podawany jest najczęściej z białą kiełbasą, jajkiem oraz chrzanem. Te połączenie nadaje zupie wyjątkowego smaku i aromatu.

W Małopolsce popularna jest także golonka. Jest to mięso wieprzowe, które jest duszone i pieczone. Podawane jest najczęściej z kiszoną kapustą i ziemniakami. Mięso słynie z niezwykłej miękkości oraz soczystości. Do tego chrupiąca skórka nadaje mięsu oryginalnego smaku.

Wśród słodkości warto wyróżnić małopolskie drożdżówki z owocami. Puszyste bułeczki, które podawane są ze świeżymi owocami i lukrem są prawdziwą rozkoszą dla podniebienia wielu łasuchów.